Очаква ни рязък скок в цените на синьото гориво, прогнозира той.

...
Очаква ни рязък скок в цените на синьото гориво, прогнозира той.
Коментари Харесай

Милен Керемедчиев: Очаква ни рязък скок в цените на синьото гориво

Очаква ни внезапен скок в цените на синьото гориво, прогнозира той. " Вижда, че европейският пазар е подготвен да поеме всякаква цена.  България е доста тежко уязвима. Разликата сред стопанската система на България и на Германия е голяма. Ако цените не бъдат контролирани или обезщетени, у нас може да се стигне до затваряне на предприятия, което ще докара до повдигане на безработицата тъкмо през зимните месеци и до повишение на общественото напрежение ".

 

Вижда се, че европейска взаимност няма, означи още Керемедчиев.

" Създаването на лагери по ползи, които са плаващи, е образец за това. България би трябвало твърдо да стои на своята позиция, макар че нашето препоръчани е ниско и постигането на компромис е мъчно ", твърди той. По думите му високият таван ще докара до погашение на тежки дотации за предприятията и семействата.

 

" Ако няма внезапна смяна във фискалната политика по отношение на енергийните дотации, които сега се раздават на калпак, това ще докара до тежко източване на бюджета. Ще би трябвало да извадим голям запас. Това ще докара до спомагателен тежък недостиг. Бюджета за идната година ще би трябвало да се преправя няколко пъти. Ако не, цените ще се вдигнат и ще се стигне до съществено обществено напрежение ".

 

Държавите са оставени да се оправят независимо, сподели Керемедчиев. " Всеки приказва с всеки, което води до суматоха на пазара, а не до утешение на цените. Хубавото е, че България не е сама в този спор. Има 12 страни, които се опълчват на Европейска комисия. Има късмет за реализиране на някакъв компромис за цени, които не са ужасяващо високи ".

 

Той разяснява и новината, че до края на януари може да получим уведомление за арбитраж от „ Газпром “. " Тази бомба тиктака през цялото време, когато България се отхвърли от доставките на газ от Русия. Арбитражът би трябвало да потвърди дали Русия е спряла доставките на газ към България и не извършва контракта. Има действителна заплаха България да бъде наказана и да заплаща наказателна клауза на " Газпром ".

 

Не сме подготвени да добиваме повече сила от възобновими енергийни източници, уточни още Керемедчиев: " Мерки в тази посока би трябвало да се вземат от едно постоянно държавно управление. Необходимо е да има съществени промени в промишлеността, с цел да се усъвършенства достъпа до зелена сила. Нашата политическа неустойчивост води до тежки последствия. Липсата на предсказуемост в политиката става рискова и за стопанската система ".

 

Министрите на енергетиката се събират в опит да намерят решение за тавана на газа в Европейски Съюз. България упорства за цена сред 200-250 лева за мегаватчас, до момента в който страни като Германия са за таван, който е съвсем неосъществим. След срещата на европейските водачи в четвъртък обаче беше даден явен сигнал, че компромис ще бъде открит. Кореспондентът ни в Брюксел Ангелина Пискова напомня:

 

Миналия понеделник, разграничителната линия между 12-те страни, измежду които България, Гърция, Италия, Белгия, Полша, Литва, Латвия, Словакия, Румъния, Хърватия, Словения и Малта, от една страна и Германия, Нидерландия, Австрия и Естония, от друга, остана все по този начин изрично сред тях. Основната разлика бе освен в съответната цифра, а и в това, че първата група страни, измежду които и нашата, упорства и за динамичен таван. Министър Росен Христов несъмнено не беше оптимист:

 

" Работи се усилено-и еврокомисията, и президентнството се пробват да намерят компромис. Моето терзание е, че той няма да е подобен, какъв то прави работа. На нас не ни би трябвало просто газ, а подобен, който е на цени от най-много 200-250 лв. на мегаватчас. Иначе стопанската система не може да работи дейно и избира да затвори. Опасно е това, което се случва. Пазарът върви нагоре заради индикацията, че или няма да наложим ограничавания, или те ще са доста високи. Сами дърпаме цените нагоре, давайки неверни индикации на производителите и търговците на газ. Някои стопански системи могат да си го разрешат, само че страни като нашите страдат ".

 

Дали мощните като Германия още веднъж не притискат останалите да се съгласят с това, което устройва тях? Всъщност, предлагането на Комисията от 275 евро за мегаватчас, сякаш ги устройва:

 

" Това са групата страни, които или имат изгода от търговията с газ, или изпитват остра потребност от газ – като Германия и са подготвени да платят каквато и да е цена. Отново виждаме една разграничена Европа, двойни стандарти и превъзходство на стопански мощните страни ".

 

220 евро е предлагането на чешкото председателство, само че то също не устройва България, се разбра от думите на министър Христов. Това го накара да напомни, че можем, по думите му, да се спасяваме сами, като купуваме синьо гориво от Турция, която е подготвена да разисква непрекъснати доставки за България.

 

В четвъртък обаче посланието, което се чу след срещата на европейските водачи, беше тъкмо в противоположна посока. Направи го министър председателят на Чехия Петр Фиала:

" Съгласихме се, че би трябвало да се реализира съглашение за таван на цените на газа на изключителния енергиен съвет в понеделник. Мисля, че всички са наясно с това и подготвени на взаимни отстъпки ".

 

Конкретна цифра не бе упомената, защото, съгласно водачите, това би трябвало да създадат
Особено безапелационен беше ръководителят на Европейския съвет Шарл Мишел, който отиде много по-далеч от това да изрази вяра или убеденост:

„ Решихме да приканим министрите да приключат съглашението на датата 19-ти декември. Тази дефиниция, съгласно мен, е неповторима и демонстрира натиска, който оказваме върху тях. Затова съм твърдо уверен, че може да се стигне до съглашение в понеделник “. 

 

Натискът си е напън, само че някои се оказват по-корави. Днес е предпоследният за годината Съвет на Европейски Съюз, само че последният, на който би трябвало да се вземат решение изключително мощни несъгласия или най-малко забележимите от тях. Привечер ще разберем дали разграничителната линия остава постоянна сред двете страни, или натискът си е приключил работата. 
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР